گزارش هفته
دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند دولتمردان ایرانی باید محمد صدیق کبودوند را فوری و بی قید و شرط آزاد کنند 28/4/1391
بیشتر

  گزارش هفته
جلوگیری از اعزام محمدصدیق کبودوند به بیمارستان، به دلیل خودداری وی از زدن دستبند 25/4/1391
چکیده :در پی وخامت وضع جسمانی محمد صدیق کبودوند در اثر اعتصاب غذا، و عفونت و درد کلیه وی، پزشک زندان درخواست اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان کرده بود که شعبه مأمور اعزام به دلیل امتناع کبودوند از زدن دستبند، از اعزام وی به بیمارستان خودداری کرد. پس از آن، مسئولان زندان هم دستور به لغو اعزام وی به بیمارستان دادند و بدین ترتیب کبودوند با وجود وخیم بودن وضعیت جسمانی اش به بند ٣۵٠ بازگردانده شد
بیشتر

  گزارش هفته
کمپین حمایت از کبودوند نامه‌ای خطاب به مسعود بارزانی نوشت 14/4/1391
کُردپا: "کمپین حمایت از محمدصدیق کبودوند" طی نامه‌ای به رئیس اقلیم کُردستان عراق، خواستار وساطت وی در رسیدگی به مطالبات رئیس سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان شدند.
بیشتر

  گزارش هفته
تاکید بر ایدەها؛ درخواست توقف اعتصاب غذای کبودوند 11/4/1391
کمپین پشتیبانی از محمد صدیق کبودوند، دبیر زندانی سازمان حقوق بشر کردستان در ادامە حمایت از خواستەهای این سمبل حقوق بشر، بار دیگر از می خواھد کە با اقدامات مناسب به حمایت ھای خود از وی ادامە دهد، بە شکلی کە بتوانیم صدای حق خواھی ایشان و جامعه‌ی کردستان را ھر چە رساتر بە گوش جھانیان و تمامی وجدانهای بیدار رسانده‌ و بر حقوق انسانی خود و وفاداری به‌ فرزندان خویش تاکیدی دوباره‌ کرده، و نیز این پیام را دوباره‌ برسانیم کە تحت ھر شرایطی فرزندان این سرزمین کە برای آزادی و حقوق ملت خود مبارزە می کنند تنها نخواهد نماند.
بیشتر

  گزارش هفته
کبودوند در معرض خطر جدیست، تمام ظرفیتها برای حمایت از وی به کار گرفته شود 10/4/1391
امروز محمد صدیق کبودوند، موسس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در حالی ٣٥مین روز اعتصای خود را پشت سر می گذارد که وی به دلیل بیماریهای قلبی و پروستات نیاز به جراحی فوری دارد. کبودوند همچنین به دلیل ضعف شدید جسمانی ناشی از اعتصاب به عفونت حاد کلیوی نیز مبتلا شده و جان وی در معرض خطر جدی قرار گرفته است.
«کمپین حمایت از کبودوند» از همان روز دوم اعلام اعتصاب، ضمن ایجاد کانال ارتباطی با نهادها و شخصیتهای فعال در سطح بین المللی و بخشهای مختلف کردستان، حداقل رسالت خویش را بر آن قرار داد کە تریبونی جهت انعکاس صدای کبودوند باشد
بیشتر

  گزارش هفته
بيش ازچهل نهاد مدنی و تشکل سیاسی بیانیه ی حمایت از کبودوند را امضا کردند 10/4/1391
نگرانى جامعه بين المللى مدافعان حقوق بشر نسبت به تندرستى محمد صديق كبودوند
محمد صدیق کبودوند، موسس و مديرسازمانِ دفاع از حقوق بشرِ کردستان و مدیر مسئولِ هفته نامه ی توقیف شده ی «پیام مردم» در تماسی کە از زندان اوین با خانوادە خود داشتە ، اعلام کردە است با توجە بە اینکە مقامات جمهوری اسلامی بە درخواست ملاقات وی با فرزند بیمارش جواب مثبت ندادەاند ایشان از ٦ خردادماە ١٣٩١ دست بە اعتصاب غذا زدەاند کە تاکنون نیز ادامە دارد.
محمد صديق كبودوند در تير ماه سال ١٣٨٦خورشيدى به دلیل فعالیتهای حقوق بشری اش بازداشت و پس از تحمل ماهها زندان انفرادی سرانجام در دادگاه انقلاب اسلامى تهران به اتهام “اقدام عليه امنيت ملی” و “تبليغ عليه نظام” از طريق تاسیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعالیت در آن به ۱۰ سال و نیم حبس محکوم گرديد
بیشتر

  گزارش هفته
حقوق زندانیان غیرایرانی رعایت شود 16/4/1390
دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: گزارشگران حقوق بشر کردستان طی اطلاعیه ای وضعیت تعدادی از زندانیان سیاسی و امنیتی غیرایرانی را به قرار ذیل تشریح نموده است. در همین رابطه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز بیانیه ای صادر کرده که در پی می آید:
بیشتر

  گزارش هفته
دیدار شورای عالی سازمان حقوق بشر کردستان با خانواده گلپری پور 28/6/1389
شورای عالی سازمان حقوق بشر کردستان با حضور در منزل حبیب ا... گلپری پور با خانواده وی دیدار کردند
بیشتر

  گزارش هفته
درخواست‌های خانواده کبودوند عملاً بدون پاسخ مانده است رویا کریمی 7/9/1389
بیشتر

  گزارش هفته
جان محمدصدیق کبودوند در خطرست كاوه قريشي 7/9/1389
بیشتر

  گزارش هفته
تفهیم اتهام جدید به دانشجوی کُرد 24/6/1389
تفهیم اتهام جدید به دانشجوی کُرد خضر رسول مروت دانشجوی کُرد دانشگاه ارومیه که مرداد ماه سال پیش بازداشت شد و هم اینک دوره محکومیت 3 ساله‌ی خود را در زندان میاندوآب می‌گذراند، اخیراً با انتقال به دادگاه انقلاب مهاباد مورد تفهیم اتهام جدید قرار گرفت. وی فاقد وکیل است و در حال حاضر در شرایط نامناسب در بند متادون زندان میاندوآب نگهداری می‌شود. چهارشنبه 7 بهمن 1388
بیشتر

  گزارش هفته
محبت محمودی:پس کجایند مدافعان حقوق بشر؟ 24/6/1389
گروه خبر؛ محبت محمودی که پس از تحمل 9 سال زندان سرانجام حکم قطعی اعدامش توسط دیوان عالی تایید گردیده است با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان خواستار کمک مردم ایران به خود و خانواده اش شد.
محبت محمودی از سال 1379 به جرم قتل مردی که قصد تجاوز به وی را داشت در زندان مرکزی ارومیه دوران محکومیت خود را می گذراند.
این زن متاهل پس از تحمل 9 سال زندان سرانجام توسط دادگاه ارومیه در آستانه ی اعدام قرار گرفت که حکم قطعی اعدام او توسط دیوان عالی نیز تایید گردید. تایید حکم اعدام نامبرده توسط دیوان عالی در 20 تیر ماه سالجاری در زندان ارومیه به وی ابلاغ گردید که با دستور قوه ی قضائیه به اجرا در خواهد آمد.
آنگونه که در خبرها آمده است تا کنون هر دو همسر مرد مقتول مخالف اعدام محبت هستند اما برادر مقتول خواهان اجرای حکم اعدام محبت محمودی است.
وی با ارسال نامه ای به دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و ضمن اشاره به آنچه که در طی این سالها بر او رفته است از مردم ایران تقاضای کمک نمود.
متن کامل نامه ی محبت محمودی بدین شرح است:
بیشتر

  گزارش هفته
« مگر ما حقوق انسانی و شهروندی نداریم؟» 16/6/1388
محمد صدیق کبودوند ریس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اول هفته گذشته بدون هیچ دلیل موجهی از زندان اوین خارج و با غل و زنجیر"تحت الحفظ" وتحت شدیدترین بدرفتاری ها به شهر مهاباد انتقال داده شد که پس از مخالفت دادگاه انقلاب مهاباد با اعزام غیر قانونی ایشان ،مجددا به تهران بازگردانیده شد.با توجه به فقدان دلیل انتقال و اعزام با اعمال شاقه و شدت بدرفتاری ها ،به نظر میرسد این اقدام تنها به جهت آزار و اذیت و در واقع شکنجه جسمی وروانی کبودوند صورت گرفته است .در این رابطه به مواردی چند به شرح زیر اشاره میشود:
بیشتر

  گزارش هفته
بلاتكليفی يك زندانی سياسی كُرد تبعه‌ی عراق 20/4/1388
خبرگزاری ديدبان حقوق بشر كردستان: عمر کریم شریف متولد 1979 میلادی تبعه‌ی کشور عراق می‌باشد كه در تاریخ 27/6/2000 میلادی به اتهام ترور اسماعیل معظمی معاون اطلاعات مریوان و فرزندش توسط مقامات محلی در كردستان عراق بازداشت و در تاریخ 15/4/79 شمسی به ایران تحویل داده شد.
نامبرده بعد از حدود 21 ماه بازداشت در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج از سوی فاطمی قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم گردید. در همین زمان و از سوی دادگاه عمومی نيز به اتهام معاونت در قتل به 15 سال حبس محکوم می‌شود.
بیشتر

  گزارش هفته
اسامی تعدادی از بازداشت شدگان 27 دیماه تهران 19/11/1387
تهران: در جریان تجمعاتی که روز27 دیماه در تهران، کرمانشاه، شیراز، اصفهان و چند شهر دیگر صورت گرفت ده ها تن دستگیر شدند که تعدادی از آنها همچنان در بازداشت به سر می برند.
بیشتر

  گزارش هفته
اعلام اسامی 33 شهروند بازداشت شده تهرانی 24/6/1389
گزارشگران حقوق بشر کردستان
خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان پیشتر خبر داده بود تعداد 33 نفر از شهروندان تهرانی که به اتهام شرکت در تجمعی در جنوب تهران دستگیر شدند بیش از 50 روز است که در زندان بسر می برند. در همین رابطه گزارشگران حقوق بشر کردستان نیز اطلاعاتی به قرار ذیل دریافت کرده اند:
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

بهمن1387  -  تیر1388  -  شهریور1388  -  شهریور1389  -  

آذر1389  -  تیر1390  -  تیر1391  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com