گزارش خبری
نامه سرگشاده فعالان حقوق بشر کُرد به دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل 18/2/1398
مدافعان حقوق بشر کُرد طی نامه‌ایی سرگشاده خطاب به کومی نایدو، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل ضمن ابراز تاسف از برخورد خشونت‌آمیز و تحقیر کننده با فعالان کُرد و غیرکُردی که هفته‌ پیش در دفتر لندن این سازمان تحصن کرده بودند، خواستار انجام تحقیقات مستقل و سریع در این رابطه شدند.
امضاء‌کنندگان گفته‌اند چنان‌چه نتیجه تحقیقات عفو بین‌الملل تخطی این سازمان را از ارزش‌های انسانی و میثاق‌های بین‌المللی و اصول اخلاقی این سازمان نشان داد، خواستار به رسمیت شناختن نقض حقوق معترضان و عذرخواهی رسمی از آنها هستند.
متن کامل این نامه که به امضای سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان هم رسیده و نسخه انگلیسی آن روز گذشته به دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل ارسال شده است در پی می‌آید:
بیشتر

  خبر
وجدان عمومی بر اجرا و رعایت حقوق بشر نظارت نماید 18/9/1397

, دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: محمد صدیق کبودوند موسس سازمان حقوق بشر کردستان به مناسبت روز جهانی حقوق بشر ، بیانیه ای انتقادی صادر نمود و در آن خواستار نظارت همگانی وجدان عمومی بر اجرا و رعایت حقوق بشر شده است، متن بیانیه آقای کبودوند در می آید:
بیشتر

  خبر
از انجام تحقیقات بین المللی در مورد کشتارهای دولتی در ایران و "کُردستان" حمایت شود. 14/9/1397

از انجام تحقیقات بین المللی در مورد کشتارهای دولتی در ایران و "کُردستان" حمایت شود.
همانگونه که تاریخ گواهی می دهد در دهه شصت بویژه در سال ۱۳٦۷ هزاران زندانی سیاسی دربند، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران مورد کشتار و قتل عام قرار گرفتند. زندانیان کشته شده که اغلب از اعضای سازمانها و احزاب اپوزیسیون ایرانی و از جمله اعضای احزاب و سازمانهای سیاسی " کُرد " بودند به فرمان و با تایید شرعی رهبران جمهوری اسلامی بطور بی رحمانه قتل عام شدند. کشتار خونین و هولناک زندانیان که بدون انجام هر گونه محاکمه و دادگاهی و صرفا به جهت تخلیه زندانها از وجود هزاران زندانیان سیاسی انجام گرفت، به مثابه جنایتی هولناک علیه بشریت ثبت در تاریخ شده است. با این حال نباید فراموش کرد که جنایت یاد شده در آن ایام و جنایتهای پیش از آن در " کُردستان " متاسفانه با سکوت و بی تفاوتی نهادهای بین المللی حقوق بشری و با سکوت معنادار دولت های سودا پیشه و منتظران ورود به بازار ایران پس جنگ مواجه و همراه بود.
بیشتر

  خبر
دولت آمریکا، اعلان جنگ علیه دادجویی و اعتماد ملت "کورد"را متوقف کند 17/8/1397

اقدام دولت آمریکا در تعیین پاداش برای بازداشت رهبران حزب کارگران کُردستان، اعلان جنگ علیه عدالت جویی و حقوق بشرخواهی، و مشارکت جویی آشکار رئیس جمهور ترامپ در سرکوب مردم و خلق های خاورمیانه، لگدمالی آرزوهای ملت کُرد و اعلان جنگ علیه اعتماد مردم کُردستان به دولت ایالات متحده آمریکاست.
وزارت امورخارجه ایالات متحد آمریکا به دنبال مذاکرات اخیرش با دولت والد داعش و به منظور دلجویی از اردوغان قاتل کُردها در ترکیه و سوریه و عراق، متاسفانه جایزه ای ۱۲ میلیون دلاری برای بازداشت مراد کاریلان، جمیل بایاک و دوران کالکان سه رهبر ارشد" پ.ک.ک." تعیین نموده است.
ملت و مردم تحت ستم کُرد در خاورمیانه، تعیین جایزه برای تعقیب رهبران ارشد حزب کارگران کُردستان توسط دولت آمریکا را بروندادی از معاملات نهان و دادوستدهای سیاسی
بیشتر

  خبر
از "نه به مجازات اعدام در ایران" حمایت شود 17/7/1397

از "نه به مجازات اعدام در ایران" حمایت شود
دولت جمهوری اسلامی ایران جانشین دولتی که بیش از ۷ دهه است سابقه عضویت در سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری وابسته این سازمان جهانی را دارد، در ٤۰ سال گذشته از پیوستن و الحاق به معاهدات جدید حقوق بشری بین المللی خودداری ورزیده است.به رغم کوشش و تلاشهای پرخطر فعالان و تلاشگران حقوق بشر در داخل این کشور و با وجود چند دهه نظارت ویژه کمیسیون و شورای حقوق بشر ملل متحد بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی و علیرغم اعتراض های مداوم داخلی و بین المللی نسبت به نقض گسترده حقوق بشر و اعدامهای سیاسی و غیر سیاسی در این کشور، این دولت نه تنها اقدام موثری برای اصلاح قوانین تجویز کننده اعدام ها و نقض کننده حقوق بشر به عمل نیاورده، بلکه با افزایش تعداد اعدام ها بویژه اعدام های سیاسی در "کوردستان" و مناطق ملیتها، وضعیت حقوق بشر را هرسال نسبت سال قبل وخامت بارتر نموده است. بطوریکه هم اکنون هیچگونه چشم انداز امیدوار کننده ای حتی در زمینه کاهش اعدامها در این کشور دیگر وجود ندارد.
بیشتر

  خبر
اقدام برای اعدام سه زندانی کرد متوقف شود 16/6/1397
اقدام برای اعدام سه زندانی کرد متوقف شود
براساس برخی اخبار منتشره و نیز با استناد به اطلاعیه گفتاری مادر زانیار و لقمان مرادی و هم چنین تاییدیه نزدیکان رامین حسین پناهی، این سه زندانی کرد، هم اکنون در آستانه اجرای حکم اعدام گرفته اند.
زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی هریک در ارتباط با برخی فعایتهای سیاسی و مراودات احتمالی با جریانها و احزاب سیاسی کردستان در سنوات قبل دستگیر و زندانی و به اعدام گردیده اند.
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن پیگیری و بررسی صحت و سقم خبر انتقال زانیار و لقمان مرادی و نیز رامین حسین پناهی به سلول انتظار اعدام، پیشاپیش از دستگاه قضایی می خواهد دستور به توقف فوری اجرای احتمالی احکام اعدام را صادر نماید. این سازمان همچنین دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را به تجدید نظر اساسی در احکام محکومیت به مرگ این سه جوان زندانی کرد و صدور حکم آزادی آنان، فرا می خواند.
تاریخ: ۱٦ شهریور ۱۳۹۷ / ۷ سپتامبر ۲۰۱۷
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
بیشتر

  خبر
ترور اشخاص و افراد و مخالفان دولتی در هر زمان و مکان و با هر هدف و منظوری که انجام گیرد، غیر قابل توجیه ، مردود و محکوم است. 27/4/1397
بیشتر

  خبر
ترور و تروریسم دولتی محکوم است 21/4/1397

ترور و تروریسم دولتی محکوم است
سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان معتقد است؛ مطالبه ی حقوق بنیادین مردم کُرد دفن ناپذیر است
روز بیست و دوم تیرماه، روزی برای محکومیت ترور و تروریسم دولتی در روژهلات کُردستان است. در چنین روزی دکتر عبدالرحمان قاسملو دبیرکل وقت حزب دمکرات
بیشتر

  خبر
اعلام عزای عمومی و تسلیت به مردم کردستان 20/4/1397
در بامداد روز چهارشنیه ۲۰ تیرماه تعداد کثیری از شهروندان مدنی و مسافرین سنندجی اعزامی به تهران، در اتوبان مولوی سنندج قربانی حادثه ای دردناک شدند.
بیشتر

  خبر
اعلام عزای عمومی و تسلیت به مردم کردستان 20/4/1397
بیشتر

  خبر
دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته‌های مردم بانه را برآورده و تامین نماید 17/2/1397
دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته‌های مردم بانه را برآورده و تامین نماید
در پی مسدود کردن معابر تجاری مرزی توسط دولت و تعطیلی بازارچه‌های مرزی، کولبران، کسبه و بازایان شهرهای بانه، مریوان، پیرانشهر، جوانرود و دیگر شهرهای مناطق کُردنشین از سه هفته پیش با تعطیل کردن بازار و محل کسب و کار خود، دست اعتصاب زده بودند. اعتصاب کنندگان بویژه بازاریان و مردم شهر بانه که طی ۲۲ روز گذشته کماکان در اعتصاب بوده اند، خواهان لغو ممنوعیت‌ها و محدودیتهای ایجاد شده اخیر دولت هستند، که با تعطیلی بازارچه‌های مرزی و مسدودکردن گذرگاه‌های تجاری مرزی خسارات مادی و اقتصادی فراوانی به تجار و بازایان وارد نموده و دهها هزار نفر از جمله کولبران را از کار، بیکار کرده است.
بیشتر

  خبر
دولت جمهوری اسلامی ایران، حکم اعدام رامین حسین پناهی را لغو و باطل نماید 11/2/1397
بیشتر

  خبر
صارم الدین صادق وزیری شخصیت برجسته کُرد درگذشت 22/1/1397
بیشتر

  خبر
سازمان حقوق بشر کردستان چهارده ساله شد 19/1/1397
بیشتر

  گزارش خبری
اعدام قاضی محمد، به دارآویختن حقوق بشر در کُردستان بود 9/1/1397

اعدام قاضی محمد، به دارآویختن حقوق بشر در کُردستان بود

همانگونه که تاریخ گواهی می دهد، در دوران حکومت استبدادی پیشین
و در نتیجه ستمگری و بی تدبیری فروپاشنده حکومتگران وقت در ۷۲ سال پیش، کشور ایران به اشغال قدرتهای جهانی درآمده بود. در نتیجه فرو پاشی حکومت مرکزی و اشغالگریهای خارجی، ناامنی، قتل و غارتگری و پایمال شدن ابتدایی ترین حقوق اساسی مردم ایران فراگیر و همه جا گیر شده بود.، به طوریکه مردم جوامع ملی و قومی بویژە مردم مناطق حاشیه ای چون کُردستان،در وضعیتی رنجبار قرار گرفته بودند.
بیشتر

  خبر
وجدان جهانی و جهانیان به سکوت خود در برابر تجاوزگری و کودک کشی تروریستی اردوغان در عفرین، پایان دهند 18/11/1396
بیشتر

  خبر
احکام اعدام رامین حسین پناهی و هدایت عبداله پور لغو شود 9/11/1396

احکام اعدام رامین حسین پناهی و هدایت عبداله پور لغو شود
اخیراً شعباتی از دادگاه انقلاب در سنندج و ارومیه برای دو شهروند کرد به نامهای رامین حسین پناهی و هدایت عبداله پور حکم مرگ صادر کرده اند. اتهام هریک از نامبردگان عضویت و همکاری با احزاب کرد اپوزیسیون عنوان شده است.
بیشتر

  خبر
رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی سنندج به اعدام محکوم گردید 5/11/1396
رامین حسین‌پناهی به اعدام محکوم شد

رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی سنندج به اعدام محکوم گردید.

دادگاه انقلاب سنندج طی حکمی رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کُرد را به اعدام محکوم کرد. این حکم امروز پنج‌شنبه پنجم بهمن‌ماه به وی ابلاغ شده است.

رامین حسین پناهی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله" بە اعدام محکوم شدە است.

اولین جلسه‌ی دادگاه این زندانی سیاسی کُرد، روز دوشنبه بیست و پنجم دی‌ماه در شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی "سعیدی" و یک قاضی دیگر برگزار شد.

این زندانی سیاسی کُرد، پس از تحمل بیش از ۲۰۰ روز بازداشت در سلول‌های انفرادی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات نوزدهم دی‌ماه سال جاری به زندان سنندج منتقل شده بود.
بیشتر

  خبر
سالروز بنیانگذاری جمهوری خودمختار مدنی کردستان "روژهلات" گرامی باد 2/11/1396
سالروز بنیانگذاری جمهوری خودمختار مدنی کردستان "روژهلات" گرامی باد
روز دوم بهمن برابر با ۲۲ ژانویه، روز بنیان اولین نهاد مدنی- دولتی کرد در "روژهلات" کردستان و روز تأسیس جمهوری خودمختار کردستان در ایران، در پنجاه سال پیش است.
بیشتر

  خبر
وجدان جهانی تجاوزگری اردوغان را به فوریت متوقف و محکوم نماید 1/11/1396
نیروهای نظامی ترکیه طی دو روز گذشته عملیاتی را در برون مرزهای آن کشور و در داخل خاک سوریه علیه مردم مدنی کُرد"روژآوا" و نیروهای محافظ کانتون خودمختار عفرین آغاز کرده اند. براساس آخرین خبرها نیروی هوایی ارتش ترکیه با بکارگیری ۷۲ فروند جت جنگی حداقل ۱٥٤ حمله هوایی برعلیه مواضع حفاظتی نیروهای مدافع خلق و مردم مدنی کانتون عفرین انجام داده و با بمباران مرکز شهر عفرین و مناطقی چون جندرس، راجو، شرا، شیراوا و مابات حداقل ۲۲ نفر از جمله ۱۲ شهروند مدنی را به قتل رسانده است.
بیشتر


آرشیو ماهیانه:

مهر1385  -  آبان1387  -  آذر1387  -  دی1387  -  

بهمن1387  -  اسفند1387  -  فروردین1388  -  اردیبهشت1388  -  

خرداد1388  -  تیر1388  -  مرداد1388  -  شهریور1388  -  

مهر1388  -  اسفند1388  -  فروردین1389  -  خرداد1389  -  

شهریور1389  -  مهر1389  -  آبان1389  -  آذر1389  -  

دی1389  -  بهمن1389  -  اسفند1389  -  فروردین1390  -  

اردیبهشت1390  -  خرداد1390  -  تیر1390  -  مهر1390  -  

آبان1390  -  آذر1390  -  دی1390  -  بهمن1390  -  

فروردین1391  -  اردیبهشت1391  -  خرداد1391  -  تیر1391  -  

مرداد1391  -  شهریور1391  -  فروردین1392  -  تیر1392  -  

مرداد1392  -  دی1392  -  بهمن1392  -  اسفند1392  -  

فروردین1393  -  اردیبهشت1393  -  خرداد1393  -  مرداد1393  -  

شهریور1393  -  مهر1393  -  آبان1393  -  آذر1393  -  

بهمن1393  -  اسفند1393  -  مرداد1394  -  مهر1394  -  

آبان1394  -  آذر1394  -  دی1394  -  فروردین1395  -  

خرداد1395  -  تیر1395  -  مرداد1395  -  بهمن1395  -  

اسفند1395  -  اردیبهشت1396  -  خرداد1396  -  شهریور1396  -  

دی1396  -  بهمن1396  -  فروردین1397  -  اردیبهشت1397  -  

تیر1397  -  شهریور1397  -  مهر1397  -  آبان1397  -  

آذر1397  -  اردیبهشت1398  -  بهمن1399  -  

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com