• نامه سرگشاده فعالان حقوق بشر کُرد به دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل

  مدافعان حقوق بشر کُرد طی نامه‌ایی سرگشاده خطاب به کومی نایدو، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل ضمن ابراز تاسف از برخورد خشونت‌آمیز و تحقیر کننده با فعالان کُرد و غیرکُردی که هفته‌ پیش در دفتر لندن این سازمان تحصن کرده بودند، خواستار انجام تحقیقات مستقل و سریع در این رابطه شدند.
  امضاء‌کنندگان گفته‌اند چنان‌چه نتیجه تحقیقات عفو بین‌الملل تخطی این سازمان را از ارزش‌های انسانی و میثاق‌های بین‌المللی و اصول اخلاقی این سازمان نشان داد، خواستار به رسمیت شناختن نقض حقوق معترضان و عذرخواهی رسمی از آنها هستند.
  متن کامل این نامه که به امضای سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان هم رسیده و نسخه انگلیسی آن روز گذشته به دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل ارسال شده است در پی می‌آید:
 • وجدان عمومی بر اجرا و رعایت حقوق بشر نظارت نماید


  , دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: محمد صدیق کبودوند موسس سازمان حقوق بشر کردستان به مناسبت روز جهانی حقوق بشر ، بیانیه ای انتقادی صادر نمود و در آن خواستار نظارت همگانی وجدان عمومی بر اجرا و رعایت حقوق بشر شده است، متن بیانیه آقای کبودوند در می آید:
 • از انجام تحقیقات بین المللی در مورد کشتارهای دولتی در ایران و "کُردستان" حمایت شود.


  از انجام تحقیقات بین المللی در مورد کشتارهای دولتی در ایران و "کُردستان" حمایت شود.
  همانگونه که تاریخ گواهی می دهد در دهه شصت بویژه در سال ۱۳٦۷ هزاران زندانی سیاسی دربند، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران مورد کشتار و قتل عام قرار گرفتند. زندانیان کشته شده که اغلب از اعضای سازمانها و احزاب اپوزیسیون ایرانی و از جمله اعضای احزاب و سازمانهای سیاسی " کُرد " بودند به فرمان و با تایید شرعی رهبران جمهوری اسلامی بطور بی رحمانه قتل عام شدند. کشتار خونین و هولناک زندانیان که بدون انجام هر گونه محاکمه و دادگاهی و صرفا به جهت تخلیه زندانها از وجود هزاران زندانیان سیاسی انجام گرفت، به مثابه جنایتی هولناک علیه بشریت ثبت در تاریخ شده است. با این حال نباید فراموش کرد که جنایت یاد شده در آن ایام و جنایتهای پیش از آن در " کُردستان " متاسفانه با سکوت و بی تفاوتی نهادهای بین المللی حقوق بشری و با سکوت معنادار دولت های سودا پیشه و منتظران ورود به بازار ایران پس جنگ مواجه و همراه بود.
 • دولت آمریکا، اعلان جنگ علیه دادجویی و اعتماد ملت "کورد"را متوقف کند


  اقدام دولت آمریکا در تعیین پاداش برای بازداشت رهبران حزب کارگران کُردستان، اعلان جنگ علیه عدالت جویی و حقوق بشرخواهی، و مشارکت جویی آشکار رئیس جمهور ترامپ در سرکوب مردم و خلق های خاورمیانه، لگدمالی آرزوهای ملت کُرد و اعلان جنگ علیه اعتماد مردم کُردستان به دولت ایالات متحده آمریکاست.
  وزارت امورخارجه ایالات متحد آمریکا به دنبال مذاکرات اخیرش با دولت والد داعش و به منظور دلجویی از اردوغان قاتل کُردها در ترکیه و سوریه و عراق، متاسفانه جایزه ای ۱۲ میلیون دلاری برای بازداشت مراد کاریلان، جمیل بایاک و دوران کالکان سه رهبر ارشد" پ.ک.ک." تعیین نموده است.
  ملت و مردم تحت ستم کُرد در خاورمیانه، تعیین جایزه برای تعقیب رهبران ارشد حزب کارگران کُردستان توسط دولت آمریکا را بروندادی از معاملات نهان و دادوستدهای سیاسی
مصاحبه مدیران سازمان
روند نقض حقوق بشر در کردستان پایان یابد
در آستانه سال جدید
اجلال قوامی سخنگوی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان با اشاره به وضعیت نامناسب جسمی محمد صدیق کبودوند ریس دربند سازمان حقوق بشر کردستان از مقامات قضایی درخواست نمود که زمینه ای فراهم شود تا وی بتواند در خارج از زندان به معالجات پزشکی اش ادامه دهد .
درباره   آرشيو
مجله حقوق بشر
 • اعدام در زیر سایه حکومت جمهوری اسلامی ایران

  با کرامت زندگی کردن حق مسلم هر انسان در دنیایی امروزی است و حق حیات و زنده ماندن را نمیتوان از کسی منع کرد. حق حیات از حقوق بنیادی هر انسان برای زندگی کردن است و از آنجایی که حقوق بشر منوط به زنده بودن بشر است و بدون حیات حقوق دیگر ،خود به خود ارزش خود را از دست میدهند
 • پیام رسانه‌ای برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

 • درخواست انور حسین پناهی از آقای کبودوند برای پایان دادن به اعتصاب غذایش

 • حضور کبودوند در دادگاه با کمک مأموران زندان

  وضعیت محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و روزنامه نگار زندانی که بیش از دو هفته است به اعتصاب غذای خود ادامه میدهد، وخیم گزارش شده است.
 • اعتصاب غذای محمدصدیق کبودوند در زندان اوین به دلیل تشکیل پرونده جدید

  همسر محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق بشر که بیش از ۹ سال است در زندان اوین به سر می برد، به کمپین بین المللی حقوق بشردرایران گفت که این زندانی عقیدتی از نوزدهم اردیبهشت ماه در اعتراض به آنچه او«تشکیل پرونده جدید قضایی با اتهامات ساختگی» و «اعمال نشدن تجمیع جرائم درباره احکامش» خوانده، اعتصاب غذا کرده است.
 • جمهوری اسلامی ایران باید به بازداشت‌ و زندانی کردن خودسرانه روزنامه‌نگاران پایان دهد

  گزارش‌گران بدون مرز (RSF)باردیگر نگرانی عمیق خود را از بازداشت‌های خودسرانه و چگونگی نگاهداری روزنامه‌نگاران زندانی اعلام می‌کند. از این میان محمد صدیق کبودوند از دوازه روز پیش در اعتصاب غذا بسر می‌برد و از آرش زاد ده ماه پس از بازداشت هیچ خبر رسمی منتشر نشده است.
 • آمریکا خواستار آزادی کبودوند و روزنامه‌نگاران زندانی در ایران شد

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه، نهم اردیبهشت، خواستار آزادی محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و کنشگر حقوق بشر، و همه روزنامه‌نگاران زندانی در ایران شده است.‎

  جان کربی، نهم اردیبهشت ماه، در کنفرانس خبری خود، به طور مشخص به نام محمد صدیق کبودوند اشاره کرده و گفته او ۹ سال را در زندان گذرانده در نتیجه به مهلت تعیین‌شده لازم برای ارائه درخواست تخفیف در مجازات رسیده‌است.
 • شیرین عبادی: قوه قضاییه قهرمانان جامعه مدنی را به گروگان گرفته است

  شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر در پیامی خطاب به مردم ایران با اشاره به وضعیت برخی فعالان مدنی که اینک در زندان، دوران محکومیت خود را طی می‌کنند یا پس از اتمام دوران محکومیت، از زندان آزاد شده‌اند، نوشت که قوه قضاییه، قهرمانان جامعه مدنی را به گروگان گرفته تا مانع از اشاعه افکار آزادی‍‌خواهانه آنها و بالندگی نهادهای مردمی و رشد دموکراسی‌خواهی در ایران شود.
  خانم عبادی در ادامه پیام خود نوشته است که گناه زندانیان سیاسی و عقیدتی منحصر به اوراق پرونده قضایی آنها نیست بلکه از نگاه حکومتگران، گناه بزرگ‌تر، آن است که آنان الگو و سرمشق آزادگی و مقاومت هستند و باید این اسوه‌ها درهم شکسته شوند تا دیگر کسی حتی به جامعه مدنی و مبازرات حق‌طلبانه نیندیشد.
  به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن پیام شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و رییس کانون مدافعان حقوق بشر که در تاریخ 22 اردیبهشت ماه 1395 صادر شده، به شرح زیر است:
 • برای کبودوند،گاندی کردستان

  کاک صدیق تو اهل منطق و دانشی، همین گناهت بس. شیفتگان آزادی قدر‌شناس آزادی‌خواهانی چون تو هستند که از راحت و عافیت خود گذشتید و ترک کام خود گرفتید تا کام خلق برآید. در مقابل قامت پراستقامتت سرخم می‌کنیم و می‌گوییم: شیر شیر بود، گرچه به زنجیر بود.
 • از بد حادثه

  از بد حادثه
  رسالتمان گم شده است چراکه آنچه می بایست اینک به قلم آید سخن از توسعه و موانع و چالش های فرا روی آن در استان، سخن از دردها و مطالبات و رنج ها و به یغما رفتن منابع طبیعی و دست آوردها یا عملکرد صواب و نا صواب مدیران و مسئولین و همچنین فرصت سوزی و فرصت سازی ها و... می بود .اما دریغ که مجال چنان بر ما سخت آمده است و چنان به خود مانده ایم که نمی دانیم این تقدیرمان است و آیا می توان پنجه در پنجه آن افکند و یا به قولی به بحران درونی دچار شده ایم و این چنان به خود مشغولمان داشته است که از رسالت خود غافل مانده و بسیاری نیز این غفلت به مذاقشان خوش می آید و از اینکه نگاهی ناظر بر عملکرد آنان نیست و یا بهتر بگویم این جریان آزاد و صحیح اطلاع رسانی اینگونه مختل شده است بسیار خرسندند.
  زمانی که جریان رسانه ای این وجدان بیدار جامعه به خود مشغول باشد و نیز به چاله هایی که بر مسیرش راه بند شده اند قطعا دیگر نه تنها شورای شهر، نمایندگان مجلس، مدیران فرهنگی در این استان فرهنگی و مسئولین بخش های مختلف گردشگری صنایع، معادن و ... هیچگاه در محک نقد و معیار سنجش قرار نمی گیرند که کدام به رسالت، کدام به منافع مردم و کدام خارج از این دایره به حرکت بودند. ما دچار بحران درونی شده ایم و این بحران از بحران هایی که از بیرون وارد می شود بسیار کاری تر است و برخی نیز حداکثر استفاده را از این فضا برده و می برند و بسیار گاه نیز تلاش مضاعف می دارند که این فضا همچنان پایدار باشد و در پاره ای مواقع اراده خود را در جریان رسانه ای حاکم می سازند و این قطعا به زیان توسعه در استان خواهد بود.
  وقتی نقش جریان رسانه ای فراموش شده باشد موجب می شود این جریان اقبال عمومی را از دست داده و دلسردی و بی باوری جمعی ساری شود و نشاط و سرزندگی که باید توسط این جریان به جامعه تزریق شود عملا رمقی برای ابراز نداشته باشد. بهتر است مسئولین بدانند که مردم همواره به دنبال دولتی می گردند که پاسخگو باشد و خود را در معرض نقد قرار دهد و این نیز زمانی پدید خواهد آمد که جریان رسانه ای به خوبی نقش خود را ایفا نموده و مشکلاتی پیشارو نداشته باشد، البته متاسفانه به دلیل عدم انسجام فعالان این عرصه و نیز آوار بسیاری نابسامانی ها بر گٌرده این فعالان آنچه که باید به چشم نمی آید و این فضا را چنان سرد نموده که به قولی وزن و جایگاه وکارکرد خود را از دست داده است تا حدی که به عنوان مثال روابط عمومی استانداری خبرنگاران و روزنامه نگاران را منطبق با منافع خود به جلسات می پذیرد و یا جایگاه رسانه ای چنان تقلیل یافته است که نباید دیگر از وزیر کشور یا هر مسئول دیگری که این بخش را جدی نمی گیرد و به پرسش های فراوان این فعالان اهمیتی نمی دهد گله نمود. امروز برخی نهادهای دولتی خود مانع و سد فعالیتهای مطبوعاتی شده اند و وقتی می بینیم که اراده برای حل معضلات این عرصه ضعیف است دیگربار دست به استمداد می طلبیم و درخاتمه اگر باور داریم مطبوعات به عنوان تنها نهاد اجتماعی غیر رسمی که کنش متنی و زیستی را در فضای عمومی ایجاد می کند وجود دارد باید همتی جدی برای رفع مشکلات پیشاروی این صنف اندیشید و اگر می خواهیم شعارهای دولت جدید محقق گردد این جریان رسانه ای را در استان جدی بگیریم.
نظرسنجی
اعلامیه جهانی میثاق ها
اعلاميه جهاني حقوق بشر سازمان ملل متحد
.بيانيه حقوق اٿراد متعلق به اقليتهای ملي نژادی مذهبی و زبانی.
.مجموعه اصول برای حمايت همه اٿراد در هرگونه بازداشت يا زندان.
.اعلامیه ی اصول نظارت بین‌المللی بر انتخابات و راهنمای عمل ناظران بین‌المللی بر انتخابات .
.اعلامیه مربوط به مدافعین حقوق بشر .
درباره   آرشيو
مقاوله نامه اختياري ميثاق حقوق کودک در مورد شرکت کودکان در جنگ
.میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.
.پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی.
.دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای الغای مجازات اعدام.
.ميثاق‌ بين‌المللي‌ حقوق‌ مدني‌ و سياسي‌ .
درباره   آرشيو
کنوانسیونها شورای حقوق بشر
.اعلاميه‌ جهاني‌ حقوق‌ كودك‌.
.پروتكل‌ اختياري‌ مربوط‌ به‌ ميثاق‌ بين‌المللي‌ حقوق‌ مدني‌ و سياسي‌.
.کنوانسيون ضد شکنجه و رفتار يا مجازات خشن، غير انساني يا تحقير کننده .
.كنوانسيون‌ جلوگيري‌ از كشتار جمعي‌ و مجازات‌ آن‌ .
درباره   آرشيو
شورای حقوق بشر سازمان ملل قعطنامه ای را در منع" توهین به مذاهب" به تصویب رساند
.شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد.
درباره   آرشيو

     پست الکترونیک: prmmkkurd@gmail.com